X

 

 

 


Sport CommitteeS

Name Email
Section 1 Chuck Scarpula cscarpula@tufsd.org
Section 2 Bob Dorrance rdorrance@rcscsd.org
Section 3 Bob Campese bobcampese@hotmail.com
Section 4 David Garbarino garbarid@binghamtonschools.org
Section 5  Dick Cerone dceronenys5@aol.com
Section 6 Ken Stoldt kstoldt@akronschools.org
Section 7 Pat Keleher keleher18@verizon.net
Section 8 Pat Pizzarelli ppizz@lawrence.k12.ny.us
Section 9 David Coates dcoates@ecsdm.org
Section 9 Glen Maisch gmaisch@kingstoncityschools.org
Section 10 Matt Tessmer mtessmer@ogdensburgk12.org
Section 11 Tim Horan t.horan@wi.k12.ny.us
NYSCFO Interpreter Mike Palermo mpalerm6@naz.edu
Secretary Mike Kerrigan mkerrigan@rcscsd.org
NYSHSFCA Greg Sirico gsirico@wvcsd.org
NYSHSFCA  Lyle Dixon  ldixon@midlakes.org
Officials Assignor Ric Hamblin ehamblin@rochester.rr.com

 

 

Name Email
Section 1 Jay Karol Jkarol@Eastchester.k12.ny.us
Section 1 Assistant  Matt Allen mallen@byramhills.org
Section 2 Ian Lewis ilewis@scsd.org
Section 3 Bill Donald bdonald@tullyschools.org
Section 4 Mike Andrew mike1447@yahoo.com
Section 4 Assistant Duane Rinker dnrinker@msn.com
Section 5 Gary Pollock gary_pollock@gateschili.org
Section 5 - Assistant  Chris Mandarano Chris_Mandarano@gateschili.monroe.edu 
Section 5 - Assistant Matt Hill mhill@bathcsd.org
Section 6 Todd Marquardt tmarquardt@ktufsd.org
Section 7 Rob Mcauliffe rmcauliffe@chazy.org
Section 8 Al Freeman AHF48@aol.com
 Section 8 - Assistant Al Foracker Aforaker@cps.k12.ny.us 
Section 9 Tony Martelli* amartelli@hvc.rr.com
Section 9 Pete Ferguson berry037@aol.com
Section 9 - Assistant Rory Becker rorybecker@optonline.net
10 Bill Reed reedbucket@yahoo.com
11 Mike Huey michaelhuey11952@yahoo.com
Sec 11 - Assistant Coordinator  Al Ellis aellis17@aol.com
Sec 11 - Assistant Coordinator  Lou Hanner Upper9ty@aol.com
Modified Comm Rep. Matt Wood mattmwood@stny.rr.com
Records Chairman Harry Duckworth hduckworth@hawaii.rr.com
Championship Spokesman Gordon Martin GordonScottyMartin@yahoo.com
NYS Officals Representatives  John Hogan JHOGAN@nysoccerofficials.com
Recording Secretary Ted Woods twoods3@rochester.rr.com
NYS Rules Interpreter  Scott Reynolds scottreyno@aol.com
NSCAA COY State Chairman Chris Reilly rpsoccer10@hotmail.com
Brine Charlie Dunphy charly.dumphy@brine.com

 

Name Email
Section 1 Frank Mazzuca fmazzuca@NUFSD.LHRIC.ORG
Sec 1 - Assistant Tim Peabody ellsab25@optonline.net
Sec 1 - Assistant John Westbrook jwestbrook@hvc.rr.com
Section 2 Tom Husser tomhusser@yahoo.com
Section 3 Peter Lautensack Peter.T.Lautensack@me.com
Sec 3 - Assistant Laurie Updike Lupdike@mcs.cnyric.org
Sec 3 - Assistant Jennifer Pindar Jpindar@STNY.RR.Com
Section 4 Bill Stepanovsky bstepano@uegw.stier.org
Section 5 Victor Van Vliet tees1@frontiernet.net
Section 6 Chris Durr willeastcoach@gmail.com
Sec 6 - Assistant  Joanna Fildes jfildes@amherstschools.org
Section 7 TIm Mulligan tmulligan@plattscsd.org
Section 8 Denise Kiernan dkiernan@glencove.k12.ny.us
Section 9 Diane Wanser wand9@hvc.rr.com
Section 10 Rose Bronchetti rbronchetti@bFscd.org
Section 11 Joseph Vasile- Cozzo Jvas@ehufsd.org
Officials Rep Alexis Murphy Lex12@aol.com
Modified Rep Matt Wood Mmwood@Vestal.K12.NY.US
CRSC  Machell Phelps machellphelps@yahoo.com

 

Name Email
Section 1 Cal Kramer calkramer@gmail.com
Section 2 Gerard Cuva cvgrrd@yahoo.com
Section 3 Todd Hicks thicks@oneidacsd.org
Section 4 Dan Palmer dapalmer@gstboces.org
Section 5 Josh Bartolotta joshb.nothnagle@gmail.com
Section 6 Kristin Janese kjanese@nwcsd.org
Section 8 Shai Fisher dbshy67@aol.com
Section 9 Selinna DeCicco sracket@aol.com
Section 11 Pete Cesare pcesare@copiague.net

 

Name Email
Section 1 - Boys Rich Clark rclark@scarsdaleschools.org
Section 1 - Girls  Dan Doherty dohertyd@optionline.net
Section 2 - Boys Ed Springstead edsxc1@aol.com
 Section 2 - Girls Marbry Gansle mgansle@ncolonie.org
Section 3 - Boys Jack Bernard jbernard@southlewis.org
Section 3 - Boys Jim Paccia jpaccia@tullyschools.org
 Section 3 - Girls Michelle Franklin Rauber mrauber@k12.tullyschools.org
 Section 3 - Girls Dan Reid runrunreid@aol.com
Section 4 - Boys Steve Baxter sbaxter@stny.rr.com
Section 4 - Boys Todd James tajpez0131@aol.com
 Section 4 - Girls Lee Schaeffer lschaeff@verizon.net
Section 5 - Boys Dale Ladd daleladd@yahoo.com
 Section 5 - Girls Bob Goodell coachgoddell48@gmail.com
Section 6 - Boys Ken Hans khans13@verizon.net
 Section 6 - Girls Nancy Bennett nbennett@akronschools.org
Section 7 - Boys Brian Kiely bkiely@nycap.rr.com
 Section 7 - Girls Keith Bombard kbombard7@gmail.com
 Section 7 - Girls Kathy Champagne champadk@aol.com
Section 8 - Boys Adam McKenzie amckenzie@greatneck.k12.ny.us
 Section 8 - Girls Neal Levy levyn@northshoreschools.org
Section 9 - Boys Jim Glover jglover@mw.k12.ny.us
Section 9 - Boys Michael J. White mwhite@ws.k12.ny.us
Section 10 - Boys & Girls Matt Tessier mtessier@malonecsd.org
Section 11 - Boys Joe Pennacchio jpennacchio@hhh.k12.ny.us
 Section 11 - Girls Tony Toro eltorotf@optonline.net
Fed. Bob Baratta bobrun8sfn@yahoo.com
Officials Bob Headwell rheadwell@ffcsd.org
 Rules Interpreter - Boys & Girls Tom McTaggert mrstarter@aol.com

 

Name Email
Section 1 Khris Arvanites karvanites@ccsd.edu
Section 2 John Coletta jccoletta@gmail.com
Section 3 Mike Lucia (Fall) mlucia@nscsd.org
Section 3 Mike Dzdiedzic (Winter) dziedzic@chiitenangoschools.org
Section 4 Crissie Russo crusso@horseheadsdistrict.com
Section 5 Kyle Salisbury ksalisbury@midlakes.org
Section 6 Walt Stefani waltstefani@verizon.net
Section 8 Dave Zawatson dzwatson@greatneck.k12.ny.us
Section 11 Kathy Masterson kmasterson@whbschools.org
Modified Mira Martincich drmiras@aol.com
State Coordinator  Judy Hartmann judy0846@icloud.com

 

Name Email
Section 1 Diane Swertfager Diane.Swertfager@HenHudSchools.org
Section 2 Peggy Seese seese_p@argylecsd.org
Section 3 Denise Abbott dabbott@tully.k12.ny.us
Section 3 Mary Jo Cerqua mcerqua@bville.org
Section 4 Patti Perone PPERONE@horseheadsdistrict.com
Section 5 Martha Martin memartin2@me.com
Section 6 Deb Schruefer
dschruefer@frontiercsd.org
Section 7 Victoria McMillian vmcmillan@plattcsd.org
Section 8 Cheryl Scalice cscalice@rvcschools.org
Section 9 Toni Woody twoody@newpaltz.k12.ny.us
Section 10 Sue McLean smclean@ogdensburgk12.org
Section 11 Dan Butler butlerd@hauppauge.k12.ny.us
Preident of Volleyball Officials Sally Wise sallywehome@frontier.com
Officials Rules Interpreter Van Swearingen vanswear@dreamscape.com

 

Name Email
Section 1 Sue Hughes shughes@pelhamschools.org
Section 2 Michele Venditto mvenditto@gfsd.org
Section 3 Monica Tooley mtooley@lfcsd.org
Section 4 Nicole Huston nickyhus12@gmail.com
Section 5 Kathy Hutteman kathy_laforce-hutteman@pittsford.monroe.edu
Section 6 Judy Otto jotto1952@gmail.com
Section 8 Barb Sellers tugite@aol.com
Section 9 Debra Beam dbeam@rhcsd.org
Section 11 Deb Ferry dferry@portjeff.k12.ny.us
Section TD Teri Welcher twelcher@twcny.rr.com

 

Name Email
Section 1 Meg Kaplan camelot93@optonline.net
Section 2 Marc Vachon mvachon@mohonasen.org
Section 2  Katherine Streater katiebird848@gmail.com
Section 3 Tom Wells swim09@roadrunner.com
Section 4 Diane Hicks- Hughes dh2oswim@twcny.rr.com
Section 5 Norman Schueckler norman_schueckler@hflcsd.org
Section 6 Doug Cassidy coachcassidy03@aol.com
Section 7 Jay Ruff Ruff.jay@avcsk12.org
Section 8 George Amitrano george.amitrano@verizon.net
Section 9 Patrick Ryan pryan@ws.k12.ny.us
Section 10 Katy Brown kbrown@slnysarc.org
Section 11 Richard Lionetti lionettir@hauppauge.k12.ny.us
PSAL Robert Kolonski rkolonk@schools.nyc.gov
NYSCHSAA Paul Nussbaum TOHFEGUA@Yahoo.com
Scholar Award Tina Grigsby tinag@frontiernet.net

 

Name Email
Section 1 Margaret Kaplan camelot93@optonline.net
Section 2 Brian Melanson melanson@nycap.rr.com
Section 3 Bob Bewley rbewley1@twcny.rr.com
Section 4 Dan Zembek dzembek72@hotmail.com
Section 5 Stanley Sheilds vcswim50@aol.com
Section 6 Tim Menges tmenges@starpointcsd.org
Section 6 Nathan Bourke nbourke@ktusfd.org
Section 7 Scott Keeney skeeney@plattscsd.org
Section 8 Peter Hugo flipturn1@aol.com
Section 9 Scott Warner swarner@vcmail.ouboces.org
Section 10 Larry Woodrow woodrwo@twcny.rr.com
Section 11 Edward Kropp 3434_1@msn.com
PSAL Bob Kolonkowski rkolonk@schools.nyc.gov
CHSAA Donald Green waternuts4@aol.com
Records & Statistician Walter Olsewski jasperalum@aol.com
Modified Swimming Coordinator Tom DeYoung ttdey@hotmail.com

 

 

 

Name 


Email
Section 1 Marsha Tessler mtea@optonline.net
Section 2 Patty Palmer coachpalm@aol.com
Section 3 Nina Baker nbaker630@gmail.com
Section 4 Josh Gannon jgannon@uek12.org
 Section 5 Joanne Small empirecheer@aol.com
 Section 6 Michelle Ziegler section6cheer@gmail.com
Section 7 Vicki Nephew vichijallen@yahoo.com
Section 8 Jonathon Bloom jbloom@freeportschools.org
Section 9 Cherie Ramsey kccja@frontiernet.net
Section 10 Karen Johnson kjohnson13693@twcny.rr.com
Section 11 Amy Agnesini AAgnesini@rockypoint.k12.ny.us

 

Name Email
Section 1 Jamie Block Jblock@valhallaschools.org
Section 1 Asst. Bob Bernaducci bernardr@pville.k12.ny.us
Section 2 John Vishneowski jrvish@nycap.rr.com
Section 2 Asst. Matt Stein mstein@mohonasen.org
Section 3 Brad Hamer BradfordHamer@Gmail.com
Section 3 Asst. Bill Kays Wkays@Mexico.CNYRIC.org
Section 4 Rick Armstrong RickSArmstrong@Gmail.com
Section 4 Asst. Rick Gumble Gumbler@Cforks.org
Section 5 Bill Hadsell bhadsell@genevacsd.org
Section 5 Asst. Lou Lombardo lombardolj@corning.com
Section 6 Mike DeBarbieri mikedebarbieri72@gmail.com
Section 6 Asst. Israel Martinez Imartinez@NFSchools.net
Section 7 Gary Edwards Gedwards@Peru.CSD.org
Section 7 Asst. Rob Witkiewwicz rwitks@yahoo.com
Section 8 Ed Ramirez RamirezE@Baldwin.K12.NY.US
Section 8 Asst. John Mankowich mankowich@jerichoschools.org
Section 9 Jeff Cuilty JeffCuilty@HVC.RR.com
Section 9 Asst. Lou Chartrand Lchartrand@Onteora.K12.NY.US
Section 10 Randy Morrison RandyMorrison01@Hotmail.com
Section 11 Matteo DeVincenzo mdevincenzo@comsewogue.k12.ny.us
Section 11 Asst  Bob Panariello  Bpanariello@IslipUFSD.org
CHSAA Chair Dave Ironman irinmanlaw@aol.com
CHSAA Asst. Chair Mike Messore mmess15@hotmail.com
CHSAA Asst. Chair  George Dlugolonski  dugo125@gmail.com 
PSAL Chair  Ken Bigley kbigley@btsny.org
PSAL Asst Lance Hermus lhermus@schools.nys.gov  
PSAL Asst Larry Cantor  

 

Name Email
Section 1 - Girls Vin Collins teamcollins8@verizon.net
Section 2 - Girls  Marbry Gansle mgansle@ncolonie.org
Section 3 - Girls Danielle McQueary dmcqueary.mcqueary@gmail.com
Section 4 - Girls  Becky Volpe  rvolpe@cppmail.com
Section 5 - Girls Carol Mancari carol.mancari@rochesterregional.org
Section 6 - Girls Joseph Buscaglia jbuscaglia@starpointcsd.org
Section 7 - Girls Janice Trudeau trudeau.janice@bcsdk12.org
Section 8 - Girls Kim Rhatigan coachkim50@hotmail.com
Section 9 - Girls Nicole Pluchino npluchino@wallkill.k12.ny.us 
Section 9 - Girls  LeeAnn Pazoga lpazoga@wallkillcsd.k12.ny.us
Section 11 - Girls Pat Smith psmith@smithtown.k12.ny.us
PSAL Renee Breines meanoltrol@aol.com
 
Section 2 - Boys Mike Martin mrm4703@aol.com
Section 3 - Boys Jim Luttinger jimnast@aol.com
Section 5 - Boys Bill Conden  
Section 6 - Boys Bob Beach  

 

Name Email
Section 1 Roman Catalino adcat60@aol.com
Section 2 Will Ferguson will5@nycap.rr.com
Section 3 Scott Sugar ssugar@fmschools.org
Section 3 Asst. Ari Liberman aliberman@scsd.us
Section 4 Ben Nelson bnsectionIV@stny.rr.com
Section 5 Jack Purificato jpurificato@rochester.rr.com
Section 6 Larry Jones ljones@depewschools.org
Section 6 Asst. Jon Roth jonroth@grandislandschools.org
Section 7 Brian Cross bcross@moriahk12.org
Section 8 Wally Bachman wbcoach34@aol.com
Section 9 Fred Ahart fahart@roscoe.k12.ny.us
Section 10 Bill Merna bmerna30@hotmail.com
Section 11 Bob Mayo bmayo32@optonline.net
Officials Committee Don Landrio dlandrio@nycap.rr.com
Officials Committee Bill Varno wvarno@nycap.rr.com 
Tournament Director Doug Kenyon doug1kenyon@yahoo.com
Basketball Coaches Assn Dave Archer darcher@stny.rr.com
Statistician Jamin Clemente jamin31@nycap.rr.com

 

Name Email
Section 1 Stephen Young syoung@nred.org
Section 2 Dan Hytko dhytko@cohoes.org
Section 3 Larry Stockwell lstockwell@watervillecsd.org
Section 4 Kurt Ehrensbeck kehrensbeck@hcs.stier.org
Section 5 Tim Lincoln tim.lincoln@waterloocsd.org
Section 6 Chris Durr cdurr@williamsvillek12.org
Section 7 Gergory Waters waters.gregory@bcsdk12.org
Section 8 Stephanie Joannon coachjopw@aol.com
Section 9 Steve Boucher sboucher@rhinebeckcsd.org
Section 10 Shawn Dack sdack@hammondk12.org
Section 11 Kevin O'Reilly koreilly@bufsd.org
 Officials President Louis Stellato louie1157@gmail.com
 Officials - NYSPHSAA Tournamnet Leo Kaminsky  
 Tournament Director Karen Bonitatiubs karen.bonitatibus@southcolonie.k12.ny.us

 

Name Email
Section 1 Dean Berardo dberardo@brewsterschools.org
Section 2 & State Coordinator Scott Stuart stuey454@gmail.com
Section 3 John Cunningham nhcoach24@gmail.com
Section 4 Paul Zarach pzarach@yahoo.com
Section 5 Scott Morrison Scottj_Morrison@websterschools.org
Section 6 Mark DiFilippo
mdifilippo@williamsvillek12.org
Section 7 Justin Frechette cvjrelite9@gmail.com
Section 9 Frank Alessandrino leftyalessandrino@yahoo.com
Section 10 (Secretary) Tim Cook tcook9900@gmail.com
Historian Tim Powers powerplay@nycao.rr.com
NIHOA Rules Interpreter Bruce Geddes bgeddes@nycap.rr.com
NIHOA President/ Coordinator Jim Keegan Jkeegan@twcny.rr.com
President: NYS HS Ice Hockey Coaches Association  Bill Plante wplante@srk12.org

 

Name Email
Section 1 - Boys Steve Luciana sluciana@yonkerspublicschools.org
Section 1 - Boys  Bari Suman  bsuman@mamkschools.org 
Section 2 - Boys Bill Neumann neumann13@aol.com
Section 3 - Boys Mike O'Connell moc835@gmail.com
Section 4 - Boys Pete Girolamo pgirolam@gstboces.org
 Section 5 - Boys Mark Foeder foederm@victorschools.org
Section 6 - Boys Dan Kaplan
dkaplan@aldenschools.org
Section 7 - Boys Charles Stone stone.charlie@bcsdk12.org
Section 8 - Boys Bryan Landini cnaa03@yahoo.com
Section 9 - Boys Erena O'Brien mommiecoltsfan69@aol.com
Section 10 - Boys Eileen Kilcullen ekilcull@mail.fehb.org
Section 11 - Boys Lawrence S. Philips lphilips@centralislip.k12.ny.us
 
Section 1 - Girls Joe Kalata joseph.kalata@henhudschools.org
Section 2 - Girls Hugo McGroty hugdibowls@aol.com
Section 3 - Girls Jeff Klatt jklatt@camdencsd.org
Section 4 - Girls Pam Beard pbeard@gstboces.org
 Section 5 - Girls Kathy Ferrari Kathy_Ferreri@websterschools.org
Section 6 - Girls Ed Ventry edventry@gmail.com
Section 7 - Girls Mary Laduke mladuke@saranac.org
Section 8 - Girls Eileen Shultis eshultis@freeportschools.org
Section 9 - Girls Theresa Eckert tetetree@aol.com
Section 10 - Girls  Eileen Kilcullen ekilcullen@malonecsd.org
Section 11 - Girls Lawrence S. Philips lphilips@centralislip.k12.ny.us

 

Name Email
Nordic Skiing - 2 Steve Tomb stomb@johnsburgcsd.org
Nordic Skiing- 3 Jeff Moore tupmoore@gmail.com
Nordic Skiing- 5 Bernie Gardner bernie_gardner@hflcsd.org
Nordic Skiing- 7 Keith Kogut kogutkei@slcs.org
Nordic Skiing- 9 Nicholas Mancuso mancusonicholasp@yahoo.com
Nordic Skiing - 10  Sarah Bencze  sarahb@tupperlakecsd.net
Alpine Skiing Dennis O'Brien obrien@infoblvd.net
Alpine Skiing- Girls - 1 Bryan Bentley bbentley@ccsd.edu
Alpine Skiing- Boys - 1 Mary Conklin TRSA2858@aol.com
Alpine Skiing- Boys - 2 Steve Jackson sjackson@queensburyschool.org
Alpine Skiing- Boys - 3 Dave Leach dleach@towschool.org
Alpine Skiing - Boys & Girls - 4 Jo Hinkley  
Alpine Skiing- Boys - 5 Bill Matthews  
Alpine Skiing - Boys - 6   Kelly Fredrickson
kelly6269@hotmail.com
Alpine Skiing- Boys - 7 Linda Brousseau brousselin@slcs.org
Alpine Skiing- Boys - 9 Janet Carey JCarey1789@aol.com

 

Name Email
Section 1 - Boys Kieth Smith SmittyKjs@msn.com
Section 2 - Boys Doug Hadley  
Section 3 - Boys Oscar B. Jensen ojensen@twcny.rr.com
Section 4 - Boys Rob Munro udrobb13@hotmail.com
Section 5 - Boys Ray Manuszak Ray_Manuszak@msn.com
Section 6 - Boys Pete Szymanski
pszymanski698@gmail.com
Section 7 - Boys Jim Medieros  
Section 8 - Boys Charles Gilreath Trackman80@msn.com
Section 9 - Boys Mike White wizardtrackxc@yahoo.com
Section 10 - Boys John Tebo johntebo@ogdensburg.k12.org
Section 11 - Boys Anthony Toro  
PSAL - Boys Bob Orazem Bobmile@aol.com
CHSAA - Boys Jan Mitchell jlm75@ionaprep.org
AIS - Boys George Calano gca/ano@collegiateschool.org
State Official - Boys Mary Onken Carlonken@aol.com
State Official - Boys Tom McTaggart mrstarter@aol.com
 
Section 1 - Girls Rosalind Gallino myglobalstudiesteacher@yahoo.com
Section 2 - Girls Bob Wallen bobwallentroy@yahoo.com
Section 3 - Girls. Marsha Horan horanm@ccs.cnyric.org
Section 4 - Girls Ben Cardamone bcardamo@elmiracityschools.com
Section 5 - Girls Dave Hennessey hennesseyd@victorschools.org
Section 6 - Girls Brian Lombardo brianlombardo77@gmail.com
Section 7 - Girls Jim Medieros medeiros5@charter.net
Section 8 - Girls Kristin Frazer  
Section 9 - Girls Dave Feuer dfeuer@optonline.net
Section 10 - Girls Amy Farrell  
Section 11 - Girls Anthony Toro ELToroTF@Optonline.net
PSAL - Girls Dwayne Burnett dburnett@schools.nyc.gov
CHSAA - Girls Don Buckley FRIARAD@aol.com
NYSAISAA - Girls Bob Annunziata  
Official - Girls Mary Onken Carlonken@aol.com
Official - Girls Tom McTaggart mrstarter@aol.com

 

Name Email
Section 1 Chris McCarthy cmccarthy@klsd.lhric.org
Section 1 Phil DuRuocco (R) pdiruocco@optonline.net
Section 2  Rico Frese  
Section 3 Robert Southworth (R) none
Section 3 Bob Piraino pirainojr@aol.com
Section 4 Terry Raymond tebegakeco@hotmail.com
Section 4 Bob Fenton worshiproom@aol.com
Section 5 Bill Bowe bowew@canandaiguaschools.org
Section 6 Jim Conley (R)
conley4891@roadrunner.com
Section 7 Lee Yaeger lpyaeger@dishmail.net
Section 8 Don Lang langd@northshoreschools.org
Section 9 Dave Onusko onuskod@marlboroschools.org
Section 10 David Stelle dsteele@heuvelton.kSection 12.ny.us
Section 11 Joseph Tasman tasmanj@hauppauge.kSection 12.ny.us
President Rules Interpreter Ron Gabriel gabenysbua@hotmail.com
Umpires Assoc. Secretary Don Volk sportsdon@adelphia.net
Tournament Site Chairman Lou Ferraro ferrarol@binghamtonschools.org

 

 

  Name Email
Section 1-Boys John Bauerlein bauerleinJ@pville.k12.ny.us
Section 1 -Girls  George Kunzman  
Section 2-Boys Tom Gladd tgladd@voorheesville.org
Section 3-Boys Dan Bronchetti dbronchetti@twcny.rr.com
 Section 3-Girls Barb Felice bfelice@roadrunner.com
 Section 4 - Boys Doug Courtright dcourtright@stny.rr.com
Section 5-Boys Charlie Gibson  
Section 5-Girls  Julie Odenbach  
Section 6-Boys Nate Leary section6golf@me.com
Section 6-Girls  Rick Wargala rwargala@depewschools.org
Section 7-Boys Chris Dubay dubay.chris@avcsk12.org
Section 8-Boys Tom Reynolds treynold@eastmeadow.k12.ny.us
Section 8-Girls  Denise Kiernan dkiernan@glencove.k12.ny.us 
Section 9-Boys Tom Howe thowe@cornwallschools.com
 Section 9-Girls Bill Earl  
Section 10-Boys Dan Cook danc@tupperlakecsd.net
 Section 10-Girls Rose Bronchetti  
Section 11-Boys Dennis Maloney maloneyd@sayville.k12.ny.us
Section 11-Girls  Drew Walker  dwalker@hbschools.us 
Section 11-Girls  Steve Naranjo  

 

 

Name Email
Section 1 Joe Ceglia jceglia@ryeneck.k12.ny.us
Section 2 Bob Gula rgula@sgcsd.net
Section 3 Rob Goss rgoss@lowvilleacademy.org
Section 4 Andy Buchsbaum BuchsbaumA@oacsd.org
Section 5 Mike Simon mesimon70@aol.com
Section 6 Ed Greenway egreenway@williamsvillek12.org
Section 9 Bob Slate rslate@saugerties.k12.ny.us
Section 10 Tim Youngs youngslax@yahoo.com
Section 11 Tim Mullins tmullins@bbpschools.org
Modified Chairman Gordie Pollard Pookie695Section 1427@gmail.com
CHSAA Jack Moran JackiemoSection 1@aol.com
Rules Interpreter  Walt Munze AALAXCAMP@aol.com

 

 

Name Email
Section 1 Beth Staropoli mstaropoli1054@bcsdny.org
Section 1 Karen Peterson kpeterson@bronxvilleschool.org
Section 2 Liz Parry  eparry@emmawillard.org
Section 3 Caitlin Byrne cbyrne@caz.cnyric.org
Section 4 Stephanie Walker swalker173@gmail.com
Section 4  Tom Morrell tmorrell@elmiracityschools.com
Section 5 Scott Morrison scottj_morrison@websterschools.org
Section 5  Allan Decarlo allan_decarlo@pittsford.monroe.edu
Section 6 Rick Schmitt Rslax42@gmail.com 
Section 6 Jeff Bauda jbauda@wscschools.org
Section 8 Dawn Cerrone cerroned@gcufsd.net
Section 9 Wendy Crandall wendy.crandall@pinebushschools.org
Section 10 Lauren Morley lmorley@ogdensburgk12.org
Section 11 Jeremy Thode jthode@cmschools.org
Tournament Chair Jamie Brown jbrown@cortlandschool.org
Official Chair  Nadine Bassler nbassler@nycap.rr.com

 

 

Name Email
Section 1 Todd Santabarbara santabarbarat@pearlriver.org
Section 1  Susan Dullea  sdullea@carmelschools.org
Section 2 Mike Glenn mglenn11@hotmail.com
Section 3 Kerry Bennett kbennett1947@verizon.net
Section 4 Teresa Palmer tpalmer52@gmail.com 
Section 5 Robert Huber bobref43@rochester.rr.com
Section 6 Jay Hall halljohn4545@yahoo.com
Section 7 Ralph Cross sbcoachx@aol.com
Section 8 Chris Ceruti cceruti@cps.k12.ny.us
Section 9 Tom Cassata tcassata@rhcsd.org
Section 9 Stephen Boucher SBOUCHER@rhinebeckcsd.org
Section 10 Allen Minckler aminckler@heuvelton.k12.ny.us
Section 11 Jim Wright jwright@shufsd.org
Section 11 Melissa Edwards medwards@mcgann-mercy.org
President: State Umpires Association James Berkey JRBERKERY@aol.com

 

 

Name Email
Section 1 Cal Kramer calkramer@gmail.com
Section 2 Curtis Snyder snyder@guilderlandschools.net
Section 3 Tim O'Connor timm.n.oconnor@gmail.com
Section 4 Loranne Flyzik lflyzik@sidneycsd.org
Section 5 Rick Steiner rsteiner@perry.k12.ny.us
Section 5  Ralph Damerell  
Section 6  Elizabeth Chelus (Assistant) chelustennis@gmail.com
Section 6 Terence McMahon ttennismcmahon@gmail.com
Section 7 Joel Maggy joelmaggy@yahoo.com
Section 8 Barry Kubit CoachBK99@aol.com
Section 9 Urvashi Gupta tututen@verizon.net
Section 11 Mark Mensch mmensch@wfsd.k12.ny.us
PSAL Kiran Rao raowillteachu@gmail.com
 PSAL Lance Hermus   

 

 

Name Email
Section 1 - Boys    
Section 2 - Boys Dave Petersen dpetersen@nycap.rr.com
Section 3 - Boys Tom Wells swim09@roadrunner.net
Section 4 - Boys Rich Michalski rmichprxc@frontiernet.net
Section 5 - Boys Kevin Rosko krosko@cscs.wnyric.org
Section 6 - Boys Pual Ksionzyk
paulksion@gmail.com
Section 7 - Boys Heith Ford atfernlake@hotmail.com
Section 8 - Boys Ed Corona  
Section 9 - Boys Matt Hemmer mhemmer@mw.k12.ny.us
Section 10 - Boys John Tebo johntebo@ogdensburg.kSection 12.org
Section 11 - Boys Tony Toro eltorotf@optonline.net
CHSAA - Boys Jan Mitchell janaconda@aol.com
AIS - Boys George Calano gcalano@collegiateschool.org
PSAL - Boys Dwayne Burnett dburnett@schools.nyc.gov
 
Section 1 - Girls Walter Hall whall335@msn.com
Section 2 - Girls Mark Therrien mtherri3@nycap.rr.com
Section 3 - Girls Julie Storms jul@twcny.rr.com
Section 4 - Girls Jim Cerra jcerra1@stny.rr.com
Section 5 - Girls Lance Bush sect5trac@frontiernet.net
Section 6 - Girls Walter McLaughlin WmcLaughlin@eastauroraschools.org
Section 7 - Girls    
Section 8 - Girls Mike Frazer frazerm@vschsd.org
Section 9 - Girls Brian Halling brianhalling@hpcsd.org
Section 10 - Girls Larry Lamere llamere@live.com
Section 11 - Girls Tony Toro eltorotf@optonline.net
PSAL - Girls Dwayne Burnett dburnett@schools.nyc.gov
CHSAA - Girls Linda Jordan coachjordantmla@aol.com
AIS - Girls Adrien Ricci aricci@polyprep.org
AIS - Girls Robert Annunziata robert_annunziata@horacemann.org
Officials Bob Headwell rheadwell@ffcsd.org
Rules Inter. Tom McTaggart mrstarter@aol.com
M-F ATH. Jim Grogan jim.grogan@mfathletic.com