X

 

 

 


RECORD BOOKS
Sports Record Reporting Form (printable to mail or fax)
 

RECORD CATEGORY

NAME

SCHOOL

RECORD

DATES

Coaching Wins - B&G

Dave Hennessey

Penfield

882

Active

 

Gayle Wilson

St Johns/Seton Catholic

694

Retired

 

Louis Hall

Monroe Woodbury

674

Retired

 

Arden Downey

Sherman

662

Retired

 

Bill Hedgecock

Wantagh

652

Active

 

Gary Thompson

Wayne, Rush-Henrietta,Victor

640

Retired

 

Andy Pino

Canastota

632

Retired

 

Paul Limmer

Mepham

555

Retired

 

Rick Guido

Fairport

485

Active

 

Jim True

Webster

469

Retired

Coaching Wins - Boys

Joe Biddy

Suffern

744

Active

 

Donald Scott

Manhasset

478

Reitred

 

Alan Berkowsky

JFK (Bellmore)

467

Retired

 

Dave Hennessey

Penfield

460

Active

  Rich Michalski  O'Neill/Pearl River/Walton 407 Retired
 

Louis Hall

Monroe Woodbury

376

Retired

 

Tim St. Lawrence

Warwick

360

Retired

 

Brian Kiely

Lake Placid/Ticonderoga

332

Active

 

Gayle Wilson

St. Johns/Seton Catholic

320

Retired

  Joseph Iatauro Tri-Valley 281 Retired
 

Peter Oley

Irvington

278

Retired

Coaching Wins - Girls

Dan Doherty

Pearl River

554

Active

 

Dave Hennessey

Penfield

422

Active

 

Gayle Wilson

St. Johns/Seton Catholic

374

Retired

 

Andy Pino

Canastota

366

Retired

 

Charlie Delmonico

Washingtonville

317

Retired

 

Louis Hall

Monroe Woodbury

298

Retired

 

Richard E. Marks

Manhasset

294

Active

 

James Medeiros

Saranac

291

Active

  Elaine "Missy" Iatauro Tri-Valley 286 Retired
 

Frank Meyers

Colonie

237

Active

 

Dave Feuer

Cornwall

222

Active

 

Rich Furst

Warwick

220

 

Consecutive Dual Meet Wins-Boys

 

Fredonia

250

1971-84

   

McQuaid Jesuit

200

1971-98

    Warwick Valley  167 1997-present
   

JFK Bellmore

151

1986-96

   

Suffern

132

1986-95

   

York

104

1972-79

Consecutive Dual Meet Wins-Girls

 

Victor

174

 
   

Pearl River

164

1990-present

   

Pearl River

86

1978-90

Consecutive State Champs-Boys

 

Beaver River

6

1983-88

Consecutive State Champs-Girls

 

Honeoye Falls-Lima

7

1998-04

   

Saratoga

6

2000-05

   

East Aurora

6

2005-10

   

Fayetteville Manlius

6

2006-11

   

Pearl River

4

1980-83

   

Bronxville

4

2008-11

   

Greenwich

4

2006-09

   

Burnt Hills-Ballston Lake

3

2006-08

   

T.A. Edison

3

2004-06

State Championships Boys

John Sheffield

Cooperstown

3

1962-64

 

Christian Thompson

Candor

3

2004-06

 

Alex Deir

Honeoye Falls Lima

3

2007,08,09

 

Mike Champagne

Seton Catholic

2

2008,09

 

Ron Gustafson

Wantagh

2

1963,64

 

Dave Gurner

Walton

2

1991,92

 

Arthur Dunn

Vestal

2

1953,54

 

Marty Beauchamp

Tupper Lake

2

1978,79

 

Andy Carling

Spencer VanEtten

2

1994,95

 

Brendan Ferrell

Pearl River

2

2000,01

 

Gary Connors

Niskayuna

2

1967,68

 

John Troutman

Monroe Woodbury

2

1984,85

 

Allen Chapman

Huntington

2

1957,58

 

Dave Pattetti

Fox Lane

2

1965,66

 

Walt Mclaughlin

East Aurora

2

2010,11

 

Tim Engelhardt

E. Syracuse-Minoa

2

1993,94

State Championships Girls

Walt Mclaughlin

East Aurora

6

2005-2010

 

Laura Whitney

Stony Brook

4

1977-81

 

Erin Davis

Saratoga

4

1992-94,96

 

Mary Kate Champagne

Seton Catholic

3

2005.06.07

 

Kate Landeau

Tri Valley

3

1991-93

 

Chris Curtin

Mepham

3

1980-82

 

Christine Gentile

Babylon

3

1984,86,87

 

Jen Fazioli

Averill Park

3

1994-96

 

Emily Lipari

Roslyn

2

2007,08

 

Courtney Chapman

Fayetteville Manlius

2

2008,09

 

Mary Cain

Bronxville

2

2010,11

 

Aisling Cuffe

Cornwall

2

2009,10

 

Heather Iatoro

Tri Valley

2

2000,03

 

Jennifer Finnegan

Sidney

2

1987,89

 

Patricia Wiegand

Canastota

2

1984, 85

 

Sara Facteau

Peru

2

1990,91

 

Denise Bushallow

Auburn

2

1985,86

 

Kimberly Sharpe

Cicero-No. Syracuse

2

1976,77

State Championships Team-Boys

 

Beaver River

14

1983-88,93,94,96- 99, 07,08

   

Ossining

7

1959,61,63-67

   

Onondaga

6

 
   

Corcoran

5

1979,86,90,92,93

   

William Floyd

4

1972,73,77,85

   

Port Jefferson

4

1952,53,74,76

   

Warwick Valley

4

1983,94,95.07

   

McQuaid

4

1981,84,92,2010

   

Vestal

3

1953-55

   

Pearl River

3

1978,80,2005

   

Ithaca

3

1970,71,82

   

Greece Arcadia

3

1968,74,75

   

Cicero-No. Syracuse

3

1989,95,96

   

Fayetteville Manlius

3

2004,09,11

   

Queensbury

3

2005,06,07

State Championships Team-Girls

 

Saratoga

14

87,89-91,93,96-98, 00-05

   

Bronxville

10

1983,99,00, 01,04,05,08,09,10,11

   

Pearl River

8

1980-83,88,89, 94,99

   

Honeoye Falls-Lima

7

1998-04

   

East Aurora

6

2005-10

   

Fayetteville-Manlius

5

2006-10

   

Tri Valley

5

1987,88,92-94

   

Skaneateles

4

1995,00,01,03

   

Beaver River

4

1984,85,98,04

   

Queensbury

4

1977,97,04,09

   

Greenwich

4

2006-09

   

Washingtonville

3

1983,85,92

   

Delhi

3

1978,79,81

   

Clarence

3

1984,91,93

   

Canastota

3

1986,96,97

   

Baldwinsville

3

1976,79,82

   

Averill Park

3

1990,96,95

         
   

Burnt Hills

3

2006,07,08