X

 

 

 

 

Championship Preview

2019 NYSPHSAA Softball Championships


Saturday, June 15
Moreau Recreational Park | South Glens Falls

 

Semifinal Championship Schedule Time  
Class AA 11:30am (3) Ciceco-North Syracuse vs. (5) Victor-Field A
(4) Corning-Painted Post vs. (8) East Meadow-Field D
Class A 9:00am (1) Walter Panas vs. (6) Williamsville East-Field D
(11) Sayville vs. (2) Ballston Spa-Field A
Class B 11:30am

(6) Eden vs. (3) Oneida-Field B 
(1) Ardsley vs. (2) Ichabod Crane-Field C

Class C 1:30pm

(5) Warsaw vs. (9) Pine Plains-Field C
(4) Edison vs. (10) St. Lawrence-Field D

Class D 9:00am (5) Alfred-Almond vs. (7) Crown Point-Field B
(3) La Fargeville vs. (4) Deposit-Field C

 

State Championship Games Time  
Class AA 4:00pm Field C
Class A 2:45pm Field B
Class B 4:00pm Field D
Class C 5:30pm Field A
Class D 1:30pm Field A


 


Reminder for Spectators:

Spectrum is the official television broadcast partner of the NYSPHSAA State Championships, the NFHS Network is the official streaming partner. They own exclusive rights to all NYSPHSAA State Tournament events (Sub-regional, Regional, Semifinals and Finals).

 Broadcasting or streaming a NYSPHSAA state championship of any kind (including social media accounts) is a violation of that agreement. Anyone not adhering to that policy will be asked to stop immediately.

Championship Scoreboard

2019 NYSPHSAA Softball Championships
Saturday, June 15
Moreau Recreation Park | South Glens Falls

Semifinal Games Results
         
Class AA  (3) Ciceco-North Syracuse
(5) Victor-Field A
4
0
(4) Corning-Painted Post
(8) East Meadow-Field D
3
1
Class A  (1) Walter Panas
(6) Williamsville East-Field D
0
6  
(11) Sayville
(2) Ballston Spa-Field A
1
2  (20)
Class B  (6) Eden
(3) Oneida-Field B 
5
0
(1) Ardsley
(2) Ichabod Crane-Field C
6
5
Class C (5) Warsaw
(9) Pine Plains-Field C
12
4
(4) Edison
(10) St. Lawrence-Field D
12
0
Class D (5) Alfred-Almond
(7) Crown Point-Field B
8
4
(3) La Fargeville
(4) Deposit-Field C
2
13 

 

Championship Games Results
Class AA  (3) Cicero-North Syracuse
(4) Corning-Painted Post
3
4  (11)
Class A  (6) Williamsville East
(2) Ballston Spa

3
0    

Class B  (3) Oneida
(1) Ardsley
0
5
Class C 

(4) Edison
(5) Warsaw

10
0
Class D  (5) Alfred Almond
(4) Deposit
0
8