X

 

 

 


Past Champions
(Bracket available for years in BLUE. Click on year for bracket)
Year
Singles
Section
School
Doubles
Section
School
2015  Matt Gamble 5 Webster Schroeder Courage Crawford/Hope Crawford 1 Mamaroneck
2014  Matt Gamble 5 Webster Schroeder Jordan Benjamin/Aaron Mevorach 5 Harley-Allendale-Columbia
2013 Shawn Hadavi 1 Dobbs Ferry Colin Nardella/Matt Nardella 3 CBA
2012 Josh Levine 8 Cold Spring Harbor Daniel Morgan/Doug Kaplan 1 Pelham
2011 Josh Levine 8 Cold Spring Harbor Ben Fife/Austin Kaplan 1 Scarsdale
2010 Jeremy Court 1 New Rochelle Kyle Rosen/Jordan Kaufman 1 Byram Hills
2009 Dan Kreyman 8 Long Beach Bryan Roberts/Zach Dean 11 Commack
2008 Matt Kandath 2 Albany Academy Keisuke Oshima/Kentaro Abe 1 Keio
2007 Matt Kandath 2 Albany Academy Ben Guzick/Jason Tahir 5 Harley-Allendale-Columbia
2006 Adam Schwartz 8 Wheatley Maxx Wattenberg/David Maldow 8 Jericho
2005 Cory Parr 8 Jericho Mark Schlecker/Charles Weinstein 1 New Rochelle
2004 Cory Parr 8 Jericho Mike Fehrs/Mike Sherman 11 Huntington
2003 Tony Piro 2 Shenendehowa Corey Parr/Ryan Tolkin 8 Jericho
2002 James Moore 1 Harrison Albert Alant/John Chow 2 Niskayuna
2001 Matt Treadgold 2 Bethlehem Jason Rabinowitz/John Tulley 5 Pittsford Sutherland
2000 Tim Kofol 1 Bronxville Florian Andreas/Brett Wehrum 3 Little Falls
1999 Josh Axler 11 Walt Whitman Marc Lohser/Peter Harjes 8 Syosset
1998 Josh Axler 11 Walt Whitman Amaldo Albornoz/Rafael Albornoz 8 West Babylon
1997 Eric Scharf 1 Roosevelt Ian Behrens/Ryan Harwood 8 Hewlett
1996 Eric Scharf 1 Roosevelt Scott Lipsky/Sean Worth 8 Bellmore-Kennedy
1995 Eric Scharf 1 Roosevelt David Glass/Ross Mondshine 8 Roslyn
1994 Mark Warnken 1 Scarsdale Jason Beckman/Jeff Weiser 1 Scarsdale
1993 Marc Wurtzman 5 Brighton Ehren Stenzler/James Oliviero 8 Syosset
1992 Ricky Becker 8 Roslyn Tom Harrington/Josh Vogel 8 Port Washington
1991 Jordan Murray 8 Hewlett Mike Wagner/Brad Cirino
1990 Rob Pohly 8 Wheatley Jordan Murry/Bob Fiengold 8 Hewlett
1989 Travis Boyd 2 Columbia Prem Vadlamudi/Vijay Vadlamudi 3 New Hartford
1988 Mike Zimmerman 8 Great Neck North Prem Vadlamudi/Vijay Vadlamudi 3 New Hartford
1987 Warren Brooks 5 Sutherland Lzslao Serester/Peter Lanone 8 Locust Valley
1986 Doug Livingston 8 Mepham Goldberg/Kossowsky 8 Hewlett
1985 Glen Solomon 8 Wheatley Troup Foster/Sam Crini 5 Fairport
1984 John Schmidt 8 Jericho Robert Bakst/Dave Becker 8 Great Neck North
1983 Keith Thomas 1 Pleasantville Jack Keenan/Tim Mead 5 Sutherland
1982 Randy Vigmostad 11 Harborfield Rudy Sayres/J.P. Rosenweig 1 Scarsdale