X

 

 

 

 

A Year Ago

 

Friday, June 8-Saturday, June 9

Cicero-North Syracuse High School

2018 State Champions

Event Boys D-I Champ School Time Boys D-II Champ   School Time
100M Dash Khadeem Richards     Monticello    11.02    Jaheim Jones     Our Lady of Lourdes    10.57   
200M Dash Khadeem Richards Monticello 22.00 Jaheim Jones Our Lady of Lourdes 21.51
400M Dash Kieran Sheridan Baldwinsville   48.49 Thomas Wilson Pearl River 48.13
800M Dash Elijah Claiborne Northport 1:52.33 Alex Rizzo Bronxville 1:53.81  
1600M Wheelchair         Jason Robinson  Westmoreland 4:00.98 
1600M Run Elijah Claiborne Northport 4:10.01   Kal Lewis Shelter Island 4:15.79
3200M Wheelchair       Jason Robinson Westmoreland 8:25.38
3200M Run Shea Weilbaker Saratoga 9:07.26 Ian Russ East Aurora 9:13.39
Steeplechase Liam Higgins Goshen 9:12.33 Parker Stokes Maine-Endwell 9:05.67
110M Hurdles Anthony Romeo Oceanside 14.39 Michael Mullally Sullivan West 14.15
400M Hurdles Bryan Ivey John Jay-Cross River   54.07 Jacob Schmid Wayne 55.36
Long Jump Josias Luctamer Lakeland/Panas 22-07.75 Joshua McCleary Greece Olympia 23-01.50 
Triple Jump Jadan Hanson Uniondale 48-05.75 Sebastian Pereria Southhampton 47-01.50
Shot Put Jon Surdej Lancaster 60-08.25 Anthony Ray Batavia 58-06.75
Discus Steven Vasile Commack 177-07 Michael Gabriel Greenwich 148-07
High Jump Ese Amata Union-Endicott 6-07.00 Vladislav Cullinane Babylon 6-08.00
Pole Vault Joe Weaver Central Square 16-00.00  Dom Mikula Trumansburg 15-00.00
Pentathlon John Poplawski Walt Whitman 3555 pts. Jacob Wadsworth Dansville 3170 pts.
400m Relay   Sweet Home 42.44      
1600M Relay   Washingtonville 3:17.39   Pearl River 3:28.96
3200M Relay   Northport 7:45.78   Pearl River 7:50.32

 

Event Girls D-I Champ School Time Girls D-II Champ School Time
100M Dash Lanae-Tava Thomas    Rush-Henrietta   11.74   Jayla Moss     Cheektowaga    12.36  
200M Dash Lanae-Tava Thomas Rush-Henrietta 24.35 Natalie Ricci Cohoes 25.75
400M Dash Jenna Crean Orchard Park 56.31 Anna Flaitz Hornell 58.75
800M Dash Haley Riorden Rush-Henrietta 2:09.86   Hali Iefield South Lewis 2:11.35 
1500M Run Kaetlyn Tuohy  North Rockland 4:14.45 Caroline Timm   Our Lady of Lourdes   4:28.41
3000M Run Kaetlyn Tuohy North Rockland 9:09.71 Sarah Connelly Mount Simai 9:52.24
Steeplechase Sarah Trainor FDR 6:47.78 Brooke Rauber Tully 6:45.34
100M Hurdles   Chibugo Obichere  Valley Stream South   14.66 Ama Boham Ichabod Crane 15.41
400M Hurdles Vanessa Watson Spencerport 59.67 Mia Grasso Skaneateles 1:03.04 
Long Jump Anaya Dees Hilton 18-08.50 Brittany Castelluccio  Fonda-Fultonville 17-07.50
Triple Jump Isabella Bruno Guilderland 38-00.00 Zoe Maxwell Irvington 38-00.00
Shot Put Sarah Ctrockett Rome Free Academy 41-02.00 Samantha Morillo Valhalla 44-04.25
Discus Imoniri Aghomon Bay Shore 125-09 Samantha Morillo Valhalla 135-10
High Jump Liliana Klemanski Cicero-North Syracuse   5-06.00 Sharde Johnson   Emma Willard 5-07.00
Pole Vault Alana Carroll Averill Park 13-00.00   Megan Matheny Lansing 12-00.00  
Pentathlon Alexandria Payne Jamesville-Dewitt 3513 pts. Logan Bruce Delhi 3165 pts.
400m Relay   Rush-Henrietta 46.61      
1600M Relay   Rush-Henrietta 3:55.07   Bronxville 4:03.52
3200M Relay   Shenendehowa 8:55.04   Bronxville 9:07.52

 

 Entries and Live Scoring Results

 2018 Boys Entries

 2018 Girls Entries