X

 

 

 


Record Books

 Record Reporting Form

BOYS

RECORD CATEGORY

NAME

SCHOOL

RECORD

DATES

100m

Carl Smith

Riverhead

10.3

1987

110m High Hurdles

Joe Galeano

Centereach

13.5

1987

1600 Relay

J.McCollin, D.Subran,

B.Arrlington, R.Brennan

Monroe-Woodbury

03:13.9

2010

1600 Walk

Thomas Krasnof

Sachem

06:26.1

1987

1600m

Mike Stahr

Carmel

04:06.2

1983

200m

Willie Smith

Uniondale

20.6

1974

3000m Steeple

Noel Bateman

Aquinas Institute

09:02.6

2006

Chris Mulford

Burnt Hills

1995

3200m

Dan Middleman

Clarke

08:52.7

1987

400 Relay

G. Ellenwood, T. Evans,

A. Anderson, J. Stafford

Ben Franklin

40.73

1993

400m

Tony Tufiarello

Hewlett

46.5

1977

400m Intermediate Hurdles

Brian Connolly

Northport

51.4

1982

800m

Brian McElroy

Massapequa

01:49.9

1969

Coaching Wins - Dual Meet-Career

Bill Hedgecock

Wantagh

605

Donald Scott

Manhasset

531

Active

Warren King

Garden City

522

Retired

Al Berkowsky

JFK Bellmore

456

Peter Oley

Irvington

422

Active

Paul Limmer

Mepham

380

David McCauley

South Lewis

369

  Andy Pino  Canastota 316 Retired

Cliff Lehman

CBA, Albany

316

Rich Martello

Wayland Cohocton

266

Donald Howard

Cooperstown

423

Active

Consecutive Dual Meet Wins

Manhasset

173

1977-05

Irvington

136

1995-07

Central Square

74

Discus

Andy Bloom

Niskayuna

202'9"

1991

High Jump

Daniel Olson

Albany Academy

7.3

2001

High Jump-State Meet

Daniel Olson

Albany Academy

7'1.5"

2001

Individual State Championships

Long Jump

Desmond Mobley

Greece Olympia

25.02

2012

Pentathlon

Patrick Buckheit

Hamburg

3850

1995

Pole Vault

Tom Yelverton

Susquehanna Valley

16'5"

1980

Joe Carusone

Guilderland

16'5"

1999

Shot Put

Ed Ellis

Patchogue

67'8"

1982

Triple Jump

Sanya OIwalabi

Sleepy Hollow

152'4.2"

1978

GIRLS
EVENT NAME SCHOOL PERF YEAR
100m Dash Keyon Soley Uniondale-8 11.40 1997
200m Dash Randy Givens Amityville-11 23.56 1980
400m Dash Zola Golden Arlington-1 52.82 2014
800m Run Mary Cain Bronxville-1 2:03.34 2012
1500m Run Mary Cain Bronxville-1 4:11.01 2012
Mile Run Mary Cain Bronxville-1 4:39.28 2012
3000m Run Aisling Cuffe Cornwall-9 9:16.63 2011
Two mile Run Aisling Cuffe Cornwall-9 09:54.22 2011
5000m Run Nicole Blood Saratoga-2 16:30.90 2005
10000m Run Erin Davis Saratoga-2 35:24.97 1994
2000m Steeplechase Briana Nerud North Shore-8 6:29.56 2011
3000m Steeplechase Briana Nerud North Shore-8 10:00.72 2012
100m Hurdles Alyssa Sandy Paul Robeson-PSAL 13.45 2016
400m Hurdles Elizabeth Mott New Rochelle-1 58.01 2008
Long Jump Lynette Wigington Mattituck-11 20' 10.75" 1997
Keyon Soley Uniondale-8 20' 10.75" 1998
Jen Clayton Suffern-1 20' 10.75" 2009
Jen Clayton Suffern-1 21' 00.5" w 2010
Triple Jump Lynette Wigington Mattituck-11 42' 00.5" 1997
Pole Vault Mary Saxer Lancaster-6 13' 09" 2005
High Jump Shelly Choppa Glens Falls-2 6' 00.75" 1990
Shot Put Melissa Kurzdorfer Lancaster-6 49' 09.5" 2010
Discus Stacy Schroeder Grand Island-6 172' 00" 1992
Javelin Jeanne Villegas JFK Catholic-1 156' 11" 1985
Javelin (New) Morgan Wheeler Averill Park-2 133' 02" 2009
Hammer Melissa Kurzdorfer Lancaster-6 192' 08" 2010
Pentathlon Alyissa Hasan Williamsville South-6 3614 pts. 2005
Heptathlon Heidi Mann Queensbury-2 4953 pts. 1981
400m Relay New Rochelle-1 46.4 2014
800m Relay Mount Vernon-1 1:39.77 2010
1600m Relay Hempstead-8 3:42.13 2004
3200m Relay Fayetteville Manlius-3 8:46.98 2010
6400m Relay Suffern-1 19:56.75y 2006
800m Medley Uniondale-8 1:42.95 2006
Sprint Medley Garden City-8 3:56.55 2012
Distance Medley Fayetteville Manlius-3 11:25.13 2011
Consecutive Dual Meet Wins Pearl River-1 189 1986-present